LUFREE-logo široké

Space soldier

LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 24. 03. 2019
Space soldier
LUFREE-logo Creativity


Každý nový projekt začíná nápadem, který se dál rozvíjí.

Space soldiers tvoří armádu klonů, operujících pod velením Elexie na vesmírné základně Augusta Vernera. Oproti Elexii, ale měly být postavy spíše jednoduché, nevynikající žádnými extrémními prvky. Jediným význačným prvkem je přilba, která má zakrytím obličeje posílit odosobnění od řadových klonových vojáků.

LUFREE-logo Design

Před realizací nápadu je nezbytný design výsledného produktu.

Uniforma, stejně jako u Augusta Vernera a Elexie, vychází z klasického saka upraveného pro potřeby filmu. Límeček byl nahrazen černou koženkou a doplněn decentními brožemi. Ramena byla opatřena nárameníky se zlatými ostny, které vychází z kostýmu kapitánky Elexie. Nesmí chybět hodnost udávající nášivka na hrudi postavy (pochopitelně nejnižší hodnost, tedy se 2 řádky). Spodní část saka byla opatřena prošívaným koženkovým lemem.

Jak již bylo uvedeno, výraznějším prvkem postavy je přilba. Při designu přilby byl požadavek na neobvyklý vzhled a sci-fi prvky. Proto návrh vycházel z předpokladu, že bude kompletně vyrobena LUFREE pomocí 3D tisku. Díky vlastní výrobě bylo možné počítat i se světelnými prvky. Zároveň bylo nutné tyto prvky napájet přímo z přilby bez externí elektroniky. Veškerá elektronika včetně baterie je umístěna přímo v přilbě. Díky tomu je zajištěná maximální pohyblivost herce. Rekvizita také obsahuje modul pro nabíjení integrované baterie, není tedy nutná složitá výměna baterií.

Vzhledem k velikosti přilby bylo při návrhu nutné rozdělit ji na 3 díly, aby je bylo možné tisknout metodou FDM na tiskárně s omezenými tiskovými rozměry na 20x20x20 cm. Zadní část přilby bylo nutné vytisknout s podporami.

LUFREE-logo Technology

Pro realizaci projektu je třeba naplánovat technologie výroby nového produktu.

Zbraň

Jako zbraň pro postavy Space soldiers byl pro jednoduchost zvolen produkt třetí strany. Jedná se o dětskou „špuntovku“ s vhodným designem pro danou postavu a téma filmu. Pochopitelně bylo nutné naplánovat povrchovou úpravu tak, aby zbraň nepůsobila levným „plastovým“ dojmem. Pro povrchovou úpravu byl zvolen černý akrylový nástřik pro matnější vzhled a na detaily malířské akrylové barvy v několika odstínech červené.

Přilba

Pro výrobu přilby byl zvolen 3D tisk černého PET-G, povrchová úprava potom nástřik několika vrstev karosářského tmelu ve spreji a finální nástřik černou akrylovou barvou. Vhledem k plánovanému použití tmelu a rychlosti tisku byla zvolena výška vrstvy tisku nastavena na 0,3 mm při průměru trysky 0,4 mm. Přilba je také vybavena štítem z plexiskla.

LUFREE-logo Construction


Finální fází projektu je jeho fyzická realizace.

Povrchová úprava zbraně

Pro dosažení matného vzhledu byl použit černý akrylový sprej. Nástřik byl realizován ve třech vrstvách. Pro finální „patinu“ byly použity malířské akrylové barvy v několika odstínech červené. Některé prvky zbraně byly také kompletně přebarveny.

Kompletace přilby

Jak již bylo uvedeno, přilba byla z technických důvodu vytištěna ve 3 dílech, bylo nutné ji slepit pomocí dvousložkového lepidla a lepidlo následně zabroušeno. Následovala povrchová úprava pomocí tmelu a černé bary. Pro maximální komfort nositele byla vybavena molitanovým polstrováním. Plexisklo bylo po nahřátí vytvarováno do požadovaného tvaru a opatřeno červenou průhlednou folií pro ještě větší odosobnění od postavy a korespondenci s celkovým stylem vybavení vesmírné stanice.

Kostým je součástí produkce filmu The Blaster II.

Další příspěvky k přečtení

Premiéra Blaster II – The Second Blast

Premiéra Blaster II – The Second Blast

Johnnyho holku unesli! Už podruhý!! A tentokrát do vesmíru!!! Johnny Blaster musí nasednout do rakety a pokusit se zachránit nejen svoji těhotnou lásku, ale s ní i celou planetu Zemi! Jeho starý nepřítel má totiž ten nejďábelštější plán… Středometrážní 80´s sci-fi...

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

Po několika letech návštěv Maker Faire v Brně, ale třeba i Praze, Bratislavě nebo Vídni dozrál čas, abych se na ten brněnský přihlásil jako vystavovatel. Předchozí léta jsem se toho zdráhal, protože vždy bylo mou hlavní představou prezentovat prozatím asi největší...

Aura – studentský film Izolace

Aura – studentský film Izolace

Při domlouvání spolupráce na filmu Izolace, o kterém jsem psal v předchozím příspěvku, také padl dotaz, zda bych uměl vyrobit něco, co by reprezentovalo umělou inteligenci v únikovém modulu. Konkrétně se mělo jednat o světelnou rekvizitu, která by...