Vybavení

Pro realizaci projektů, výrobu kulis, rekvizit a kostýmů je třeba mít patřičné vybavení. Kromě mechanického a elektrického nářadí mám k dispozici také několik specializovaných strojů.

LUFREE 3D printer

Základem mechanické dílny je FDM/FFF (fused deposition modeling/fused filament fabrication) 3D tiskárna. Z důvodu nutnosti tisknout větší objekty bez dělení na více částí jsem sestrojil tiskárnu kompletně dle vlastního návrhu. Tisková kapacita je 300*290*320 mm.

Monoprice Select Mini Pro 3D Printer

Monoprice Select Mini Pro 3D Printer

Mou první tiskárnu (no name stavebnice z Číny), na které jsem provedl upgrade, nahradila tiskárna Monoprice Select Mini Pro 3D Printer. Tisková kapacita je 120*120*120 mm. Pro svou menší tiskovou kapacitu je určena pro malé výtisky, případně jako pojistka při poruše nebo nutnosti vytisknout náhradní díly pro LUFREE 3D printer.

Anycubic Photon

Pro tisk produktů s důrazem na kvalitu tisku a detaily je nezbytná MSLA tiskárna (Mask Stereolitography). Anycubic Photon disponuje tiskovou kapacitou 115*65*155 mm a rozlišením 47 μm (XY) a 25 μm (Z).

Anycubic Wash & Cure Machine

Wash & Cure Machine

Výtisky z MSLA tiskárny je třeba pečlivě očistit a následně ještě „dotvrdit“. K tomuto účelu slouží Anycubic Wash & Cure Machine. V první fázi výtisk omyje v isopropylalkoholu, ve druhé poté „dotvrdí“ pomocí UV záření o vlnových délkách 405 nm a 365 nm.

CNC fréza

CNC fréza

Ve vybavení mechanické dílny nesmí chybět CNC fréza. Při výběru jsem volil kompromis mezi cenou a výkonem. Zvolená CNC fréza disponuje pracovní plochou 525*320 mm, z čehož obráběcí plocha je 380*250 mm a 50 mm ve vertikální ose.

LUFREE laser

LUFREE laser - laserové gravírovací a řezací CNC

Laserovou gravírovačku, která byla součástí upgrade mé původní 3D tiskárny, jsem nahradil vlastním strojem LUFREE laser. Gravírovací plocha je 280*600 mm. Kromě gravírování je stroj schopen také určité materiály řezat.

Vakuová vývěva

Vakuová vývěva

Pro výrobu silikonových forem, odlitků z betonu, pryskyřice a dalších materiálů je vhodné použít vakuovou vývěvu pro odstranění vzduchových bublin z odlévaného materiálu. Vakuová vývěva má průměr 225 mm a výšku 200 mm.

Termokamera

Thermocamera HT-102

Pro jednoduchou analýzu ohřevu různých částí strojů (například vyhřívané podložky 3D tiskárny) mám ve vybavení termokameru HT-102. Termokamera obsahuje jak snímač pro infračervené spektrum (rozlišení 32*32), tak snímač pro viditelné spektrum (rozlišení 640*480).

3D scanner

3D scanner

3D scanner Z17OR pro skenování jednoduchých objektů bez přílišného důrazu na detaily. Hloubkové rozlišení  je 640*480 px, skenuje ve vzdálenosti 600-4000 mm.

Airbrush

Pro povrchovou úpravu rekvizit a nástřik přes šablony mám k dispozici airbrush.

Šicí stroj

Vzhledem k širokému záběru produkce nesmí ve vybavení chybět šicí stroj. Přestože se jedná o jednodušší model, zvládá prošívat i kůži, koženku a jiné náročnější materiály.

Vyšívací stroj

Vyšívací stroj

Vyšívací stroj umožňuje z obyčejných textilních produktů vyrobit neobyčejné. Stroj je určen pro domácí použití, ale zvládne i menší sérii výrobků. Základní rozměr vyšívané plochy je 100*100 mm, ovšem výšivku je možné rozdělit na více částí.