LUFREE-logo široké

Bambu Lab X1-Carbon

Nejnovějším kouskem mechanické dílny je 3D tiskárna Bambu Lab X1-Carbon s AMS. Tato tiskárna se vyznačuje vysokou rychlostí a přesností tisku a je v současnosti považována za špičku mezi 3D tiskármani. AMS (Automatic Material System) umožňuje tisk z až čtyřech barev nebo typů materiálů. Tisková kapacita je 256*256*256 mm.

Anycubic Photon Mono X

Pro tisk produktů s důrazem na kvalitu tisku a detaily je nezbytná MSLA tiskárna (Mask Stereolitography). Anycubic Photon Mono X disponuje tiskovou kapacitou 192*120*245 mm a rozlišením 50 μm (XY) a 10 μm (Z). Díky monochromatickému displeji je tisk mnohem rychlejší, než u staršího modelu Anycubic Photon.

Anycubic Wash & Cure Plus Machine

Výtisky z MSLA tiskárny je třeba pečlivě očistit a následně ještě „dotvrdit“. K tomuto účelu slouží Anycubic Wash & Cure Machine. V první fázi výtisk omyje v isopropylalkoholu, ve druhé poté „dotvrdí“ pomocí UV záření o vlnových délkách 405 nm a 365 nm. Verze „Plus“ je nezbytná pro větší výtisky z tiskárny Photon Mono X.

Thermoformer Vaquform DT2

Zařízení pomocí podtlaku vytvaruje nahřátou folii podle předlohy (například 3D výtisku). Tento proces je možné realtivně rychle opakovat, je tedy vhodný například pro výrobu specifických forem nebo třeba obalů pro výrobky. Formát tvarovaného materiálu je 330*250 mm, pracovní plocha (velikost produktu) je maximálně 280*200 mm.

CO2 laser

CO2 laser mí oproti polovodičovému větší účinnost a proto dosahuje i vyšších výkonů. Navíc díky vlnové délce paprsku dokáže řezat i některé čiré čí průsvitné materiály, jako třeba akrylát nebo akrylátové sklo.

CNC fréza

Ve vybavení mechanické dílny nesmí chybět CNC fréza. Při výběru jsem volil kompromis mezi cenou a výkonem. Zvolená CNC fréza disponuje pracovní plochou 525*320 mm, z čehož obráběcí plocha je 380*250 mm a 50 mm ve vertikální ose.

Vakuové vývěvy

Pro výrobu silikonových foremodlitků z betonu, pryskyřice a dalších materiálů je vhodné použít vakuovou vývěvu pro odstranění vzduchových bublin z odlévaného materiálu. Vakuové vývěvy mám k dispozici dvě

  1. průměr 225 mm a výška 200 mm,
  2. průměr 275 mm a výška 290 mm.

Airbrush

Pro povrchovou úpravu rekvizit a nástřik přes šablony (například dočasného tetování) mám k dispozici airbrush.

Termokamera

Pro jednoduchou analýzu ohřevu různých částí strojů (například vyhřívané podložky 3D tiskárny) mám ve vybavení termokameru HT-102. Termokamera obsahuje jak snímač pro infračervené spektrum (rozlišení 32*32), tak snímač pro viditelné spektrum (rozlišení 640*480).

Šicí stroj

Vzhledem k širokému záběru produkce nesmí ve vybavení chybět šicí stroj. Přestože se jedná o jednodušší model, zvládá prošívat i kůži, koženku a jiné náročnější materiály.

Vyšívací stroj

Vyšívací stroj umožňuje z obyčejných textilních produktů vyrobit neobyčejné. Stroj je určen pro domácí použití, ale zvládne i menší sérii výrobků. Základní rozměr vyšívané plochy je 100*100 mm, ovšem výšivku je možné rozdělit na více částí.

Nepoužívané stroje

LUFREE 3d printer

Tiskárnu nahradila Bambu Lab X1-Carbon.

Základem mechanické dílny je FDM/FFF (fused deposition modeling/fused filament fabrication) 3D tiskárna. Z důvodu nutnosti tisknout větší objekty bez dělení na více částí jsem sestrojil tiskárnu kompletně dle vlastního návrhu. Tisková kapacita je 300*290*320 mm.

Monoprice Select Mini Pro 3D Printer

Tiskárnu nahradila Bambu Lab X1-Carbon.

Mou první tiskárnu (no name stavebnice z Číny), na které jsem provedl upgrade, nahradila tiskárna Monoprice Select Mini Pro 3D PrinterTisková kapacita je 120*120*120 mm. Pro svou menší tiskovou kapacitu je určena pro malé výtisky, případně jako pojistka při poruše nebo nutnosti vytisknout náhradní díly pro LUFREE 3D printer.

Anycubic Photon

Tiskárnu nahradil Anycubic Photon Mono X.

Pro tisk produktů s důrazem na kvalitu tisku a detaily je nezbytná MSLA tiskárna (Mask Stereolitography)Anycubic Photon disponuje tiskovou kapacitou 115*65*155 mm a rozlišením 47 μm (XY) a 25 μm (Z).

Anycubic Wash & Cure Machine

Stroj nahradila Anycubic Wash & Cure Plus Machine.

Výtisky z MSLA tiskárny je třeba pečlivě očistit a následně ještě „dotvrdit“. K tomuto účelu slouží Anycubic Wash & Cure Machine. V první fázi výtisk omyje v isopropylalkoholu, ve druhé poté „dotvrdí“ pomocí UV záření o vlnových délkách 405 nm a 365 nm.

LUFREE laser

Polovodičový laser nahradila CO2 laser.

Laserovou gravírovačku, která byla součástí upgrade mé původní 3D tiskárny, jsem nahradil vlastním strojem LUFREE laser. Gravírovací plocha je 280*600 mm. Kromě gravírování je stroj schopen také určité materiály řezat.

3D scanner

3D scanner je v současné době mimo provoz.

3D scanner Z17OR pro skenování jednoduchých objektů bez přílišného důrazu na detaily. Hloubkové rozlišení  je 640*480 px, skenuje ve vzdálenosti 600-4000 mm.