LUFREE-logo široké

Odlitky z betonu

Odlitek z betonu
LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 09. 09. 2020
Odlitky z betonu

V tomto příspěvku se dozvíme o využití silikonových forem pro odlévání z betonu. Příspěvek o výrobě silikonových forem se věnoval výrobě forem za pomocí 3D tisku, které jsou pro tento účel ideální. 3D tisk zanechává, třebaže nepatrné, známky jednotlivých vrstev tisku, kvůli čemu není ani silikonová forma dokonale hladká. Vnější vrstva betonových odlitků, kterým se věnuji, je ještě zdrsněna smirkovým papírem, díky čemuž vyniknou drobné kamínky obsažené v betonové směsi, a proto nedostatky této technologie výroby silikonových forem nejsou problematické.

Betonová směs

Výběr betonové směsi pro odlévání se ukázal jako zásadní. Na internetu je možné nalézt betonové směsi pro umělecké účely, ovšem tyto směsi jsou několikanásobně dražší než „obyčejná“ stavební směs. Také bývá jemnější, a proto se hodí především pro hladké odlitky.

Pro první pokusy s odléváním betonu jsem získal vzorek čerpatelného betonu značky HASIT, který se jevil jako ideální. Když jsem ovšem zakoupil celý pytel (pravděpodobně z jiné série), odlitky špatně usychaly, byly drsné, pórovité a při pokusu o extrakci z formy se často rozdrolily.

Špatná betonová směs

Po tomto neúspěchu jsem se rozhodl zkusit běžně dostupnou betonovou směs „Beton B20“, která není primárně určena k čerpání. Výhodou této směsi je také fakt, že její cena je přibližně poloviční. Výsledek byl překvapivě dobrý. Na níže uvedené fotografii je vidět porovnání druhé várky původní směsi (odlitek vpředu) a odlitků nové směsi „Beton B20“ (odlitek vzadu).

Parametr betonové směsi

Pro účely odlévání jsem věnoval pozornost dvěma parametrům a to doporučené aplikační tloušťce, která se u této směsi pohybuje v rozmezí 10-50 mm, což v případě malých odlitků není problém. Druhým parametrem je zrnitost, která je 0-4 mm. Větší zrnitost (např. 0-8 mm) by mohla způsobit drsnější povrch a také by mohly vznikat větší vzduchově kapsy a prohlubně.

Postup odlévání

Postup odlévání je vcelku jasný a netřeba o něm dlouze psát. Betonovou směs mícháme s vodou v poměru předepsaným výrobcem. V návodu bývá rozmezí množství vody na jednotku hmotnosti, já jsem volil vždy maximální doporučené množství vody z toho důvodu, aby směs byla více řídká a lehce zatekla do všech částí formy.

Při prvním odlévání může být těžké odhadnout vhodné množství směsi. Buď je možné začít s menším množstvím a postupně přimíchávat další nebo rovnou zvolit větší množství a zbytek poté znovu zvážit, aby při příštím odlévání nebyly zbytečné přebytky. Po ověření množství při dalším odlévání jsem si silikonové formy popsal hmotností směsi nutné pro její naplnění.

Při vlévání směsi do formy začínám (stejně jako při odlévání silikonu) v nejnižším místě formy a snažím se tohoto bodu co nejdéle držet. Pokud bych formu vléval ze dvou stran, mohla by v místě, kde se směs „sejde“, vzniknout vzduchová kapsa.

Po odlití směsi do formy používám dřevěnou hůlku pro její rovnoměrně rozložení a případné udusání ve formě. Na formu posléze ještě mírně poklepu ze všech stran, aby se uvolnily případné bublinky.

Nemusím snad zdůrazňovat, že směs by ve formách měla schnout na vodorovné podložce. Pro minimální dobu schnutí mám ověřeno 24 hodin, ideální je však alespoň 48 hodin. Po této době snese odlitek i trochu hrubší zacházení a nehrozí jeho poškození.

Další příspěvky k přečtení

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

Po několika letech návštěv Maker Faire v Brně, ale třeba i Praze, Bratislavě nebo Vídni dozrál čas, abych se na ten brněnský přihlásil jako vystavovatel. Předchozí léta jsem se toho zdráhal, protože vždy bylo mou hlavní představou prezentovat prozatím asi největší...

Silikonové formy, e-shop a nový vzhled

Silikonové formy, e-shop a nový vzhled

Před více než dvěma lety jsem si zkusil vyrobit svou první silikonovou formu a napsal o tom článek. Experimentoval jsem s odléváním betonu a pryskyřice a připsal pár dalších článků. V té době jsem netušil, co mě čeká téměř na den přesně o rok později. Ozvala se mi...

Popelník na nahřívaný tabák

Popelník na nahřívaný tabák

Myslím, že většina lidí, která chodila na keramiku, kromě svícnu také jako jeden z prvních z výtvorů vyrobila nějaký ten popelník. S betonem je to docela podobné. Po úspěšném návrhu a realizaci svícnu pro Včelaříme! jsem začal přemýšlet nad...