Chytrá domácnost

Chytrá domácnost – obecně

Na konci roku 2018 jsem se pustil do pokusů s chytrou domácností. Začal jsem s Google Home Mini, chytrou RGB žárovkou, chytrou zásuvkou a chytrým relé. Ano, vše chytré, schopné komunikovat s aplikací Google Home. Nyní moje chytrá domácnost obsahuje téměř dvě desítky chytrých zařízení.

Google Home Mini

Nejmenší a nejjednodušší hlasový asistent se ukrývá v Google Home Mini. Zařízení obsahuje reproduktor, mikrofon a připojuje se pomocí WiFi (podporuje 2.4GHz i 5GHz).

Google Home Hub

Google Home Hub - YouTube

Google Home Hub není jen chytrý reproduktor, jako třeba Google Home Mini, ale také ne pouze obyčejný fotorámeček. Skloubí nejen tyto dvě funkce dohromady, ale i mnohé další.

Google Chromecast

Google Chromecast

Další vychytávka chytré domácnosti je Google Chromecast. Jedná se o malé, jednoduché, ale velice užitečné zařízení. Stačí HDMI výstup připojit do televize, připojit napájení, spárovat Google Chromecast s vaší chytrou domácností a můžete si užívat všeho, co nabízí.

Chytrá kamera Kasa Smart Spot

Kasa Smart Spot

Dalším velice užitečným zařízením chytré domácnosti je chytrá kamera Kasa Smart Spot. Nejedná se jen o zařízení pro záznam obrazu, ale dokáže díky detekci pohybu plnit funkci zabezpečovacího systému.

Chytrá RGB žárovka

Ať už investujete nějaký ten tisíc u nás nebo objednáte za pár stovek z Číny, lampa s chytrou RGB žárovku by neměla chybět v žádném moderním obývacím pokoji.

Chytrý stmívač

Další užitečný pomocník v chytré domácnosti je chytrý stmívač. Pochopitelně ho lze také ovládat pomocí Google Home Mini. Mimo to také nabízí plně manuální ovládání, proto se nemusíme bát, že při výpadku připojení k internetu zůstaneme po tmě…

Chytrá žárovka

Chytrá žárovka

Pokud nemáte možnost (chuť, odvahu) zásahu do elektroinstalace formou výměny standardního vypínače za chytrý stmívač, můžete využít výhod chytré žárovky. Žárovka má standardní patici E27 a udávaný výkon 6,5 W. Jednou z výhod zvolené žárovky je možnost nastavení teploty světla.

Chytrý termostat

Chytrá domácnost - Sonoff termostat s čidlem

Dalším produktem chytré domácnosti, který vám nesmí chybět (pokud máte topení), je chytrý termostat. Mnou použitý produkt je ve formě spínacího modulu, je tedy potřeba připojit na svorkovnici síťové napětí a výstupem je opět 230 V AC.

Chytrá zásuvka

Chytrá domácnost - smart plug

Jedním z nejjednodušších prvků chytré domácnosti je chytrá zásuvkaNevyžaduje žádnou složitou instalaci – prostě ji zapojíte do zásuvky a připojíte k ní jakýkoliv domácí spotřebič. Limitací je samozřejmě příkon tohoto zařízení. Jak je vidět hned na první fotografii, maximální zátěž chytré zásuvky je 2000 W.

IFTTT

IFTTT

Aplikace IFTTT neboli „IF This Then That“ je jednoduchý pomocník propojující nejen jednotlivé prvky chytré domácnosti, ale i spoustu dalších služeb jako třeba kalendář, e-mail, sociální sítě, apod. Já se budu věnovat jednomu praktickému využití, které sám aplikuji v rámci chytré domácnosti.

Digitální zrcadlo

Chytré zrcadlo - Magic Mirror

V rámci workshopu „Paralelná Polis a Tom Pástor: Digitálne zrkadlo“, kterého jsem se zúčastnil na Mini Maker Faire Bratislava 2019, jsem si vyrobil malé digitální zrcadlo, jehož základem je 3,5″ TFT LCD displej a Raspberry Pi Zero.