LUFREE-logo široké

Chytrá domácnost – obecně

Pod pojmem „chytrá domácnost“ si můžeme představit spoustu věcí a třeba i bez hlasových asistentů. Můžete mít chytrý termostat, který si nastavíte v aplikaci k danému produktu, nastavit si časovače spínání osvětlení, ovládat všemožná zařízení přímo z aplikací v mobilním telefonu… Jen ta domácnost nebude tak chytrá, jako s hlasovým asistentem.

Hlasový asistent

V dnešní době existuje více asistentů, kteří vám s tím mohou pomoci. Mezi nejznámější patří:

  • Alexa od Amazonu,
  • Siri od Apple,
  • Google Assistant.

Některé asistenty můžete hlasem ovládat přímo v mobilním telefonu, bez nutnosti další „krabičky“. Kdo by ale chtěl tahat mobil všude s sebou, obzvlášť když je doma. Proto se hodí mít i specializovaný hardware (HW), nejčastěji reproduktor, který obsahuje i mikrofon a má asistenta zabudovaného v sobě. Já jsem se rozhodl pro HW od Google.

Produkty třetích stran

Další nezbytností chytré domácnosti je nějaký ten HW, který chceme ovládat. Může se jednat o chytré spínače, relé, termostaty nebo třeba i samotné žárovky. Google uvádí, že jeho hlasový asistent spolupracuje s více než 5000 chytrými zařízeními od více než 150 různých značek. Každý takový produkt se nastavuje pomocí vlastní aplikace. Přestože se dá většina těchto zařízení objednat přímo z Číny za velmi přijatelnou cenu, obsahují dostatečný návod na postup zprovoznění zařízení. Po instalaci příslušné aplikace je nutné zaregistrovat si u daného výrobce účet, pak je již možné přidávat jednotlivá zařízení. Přes aplikaci je pak možné zařízení také přímo ovládat. Trošku teď předběhnu – kvůli ovládání v anglickém jazyce bude nutné i zařízení pojmenovat tak, aby byly pro asistenta srozumitelné. Nelze tedy použít „Světlo v obýváku“, ale například „Living room light“. Vyzkoušel jsem i jiné názvy, jako třeba „LED“ [el-í-dý] nebo anglická jména „Samantha“ či „Daniel“ – všemu tomu asistent bez problémů rozumí a Samanthu vám klidně rozsvítí.

Google Home

Před instalací aplikace Google Home doporučuji přepnout prostředí telefonu do anglického jazyka. Asistent pak nabízí mnohem více možností. Angličtina se vám bude hodit v každém případě, protože pro ovládání domácnosti je v současné době (14.4.2019) stále nutné používat anglický jazyk. Naštěstí asistent rozumí i horší výslovnosti. Aplikace je docela intuitivní a zprovoznění chytré domácnosti nezabere mnoho času. Navíc internet je plný návodů a diskusí, kde je možné případné zádrhele vyřešit. Osobně jsem se ovšem s žádným těžko řešitelným problémem nesetkal.

Při přidávání zařízení volíte buď možnost přidat produkty určené pro spolupráci s Google Home nebo do Google Home „nalinkujete“ účet třetí strany a s ním i zařízení, která jste přidali v samostatné aplikaci (viz Produkty třetích stran).

Connected Home

Google nabízí ve svém store jak přímo své produkty, tak produkty firmy Nest spolupracující s Google Home. Bohužel všechny produkty nejsou v oficiální distribuci pro Českou republiku. O distribuci se starají lokální prodejci, což ovšem znamená další přirážku k ceně. V některých případech to také znamená, že k napájecímu adaptéru budete potřebovat redukci, například z UK na EU zásuvku. Čeští distributoři tyto redukce většinou dávají jako „dárek“ k produktu. Níže uvádím dostupnost hlasových asistentů (v době psaní stránky – 14.4.2019).

Google Home

Australia, Austria, Canada, Denmark, France, Germany, India, Ireland, Italy, Japan, South Korea, Mexico, Netherlands, Norway, Singapore, South Korea, Spain, Sweden, United Kingdom, United States (except Puerto Rico)

Google Home Max

Australia, Canada, France, Germany, United Kingdom, United States (except Puerto Rico)

Google Home Mini

Australia, Austria, Canada, Denmark, France, Germany, India, Ireland, Italy, Japan, South Korea, Mexico, Netherlands, Norway, Singapore, South Korea, Spain, Sweden, United Kingdom, United States (except Puerto Rico)

Google Home Hub

Australia, United Kingdom, United States (except Puerto Rico)

V dalších článcích se budu věnovat jednotlivým zařízením, které ve své domácnosti mám.