Chytrá domácnost – obecně
Pod pojmem „chytrá domácnost“ si můžeme představit spoustu věcí a třeba i bez hlasových asistentů. Můžete mít chytrý termostat, který si nastavíte v aplikaci k danému produktu, nastavit si časovače spínání osvětlení, ovládat všemožná zařízení přímo z aplikací v mobilním telefonu… Jen ta domácnost nebude tak chytrá, jako s hlasovým asistentem.
Hlasový asistent
V dnešní době existuje více asistentů, kteří vám s tím mohou pomoci. Mezi nejznámější patří:
- Alexa od Amazonu,
- Siri od Apple,
- Google Assistant.
Některé asistenty můžete hlasem ovládat přímo v mobilním telefonu, bez nutnosti další „krabičky“. Kdo by ale chtěl tahat mobil všude s sebou, obzvlášť když je doma. Proto se hodí mít i specializovaný hardware (HW), nejčastěji reproduktor, který obsahuje i mikrofon a má asistenta zabudovaného v sobě. Já jsem se rozhodl pro HW od Google.
Produkty třetích stran
Další nezbytností chytré domácnosti je nějaký ten HW, který chceme ovládat. Může se jednat o chytré spínače, relé, termostaty nebo třeba i samotné žárovky. Google uvádí, že jeho hlasový asistent spolupracuje s více než 5000 chytrými zařízeními od více než 150 různých značek. Každý takový produkt se nastavuje pomocí vlastní aplikace. Přestože se dá většina těchto zařízení objednat přímo z Číny za velmi přijatelnou cenu, obsahují dostatečný návod na postup zprovoznění zařízení. Po instalaci příslušné aplikace je nutné zaregistrovat si u daného výrobce účet, pak je již možné přidávat jednotlivá zařízení. Přes aplikaci je pak možné zařízení také přímo ovládat. Trošku teď předběhnu – kvůli ovládání v anglickém jazyce bude nutné i zařízení pojmenovat tak, aby byly pro asistenta srozumitelné. Nelze tedy použít „Světlo v obýváku“, ale například „Living room light“. Vyzkoušel jsem i jiné názvy, jako třeba „LED“ [el-í-dý] nebo anglická jména „Samantha“ či „Daniel“ – všemu tomu asistent bez problémů rozumí a Samanthu vám klidně rozsvítí.