Chytrá domácnost - smart plug

Chytrá zásuvka

Jedním z nejjednodušších prvků chytré domácnosti je chytrá zásuvka. Nevyžaduje žádnou složitou instalaci - prostě ji zapojíte do zásuvky a připojíte k ní jakýkoliv domácí spotřebič. Limitací je samozřejmě příkon tohoto zařízení. Jak je vidět hned na první fotografii, maximální zátěž chytré zásuvky je 2000 W. Jediným dalším parametrem je typ Wi-Fi sítě. Chytrá zásuvka podporuje pouze 2,4 GHz.

V současné době používám v domácnosti tři tyto chytré zásuvky - každou sice od jiného dodavatele, ale se všemi jsem spokojen a neměl jsem nikdy sebemenší problém.

Chytrá domácnost - smart plug

Mobilní aplikace

Ačkoliv se mobilní aplikace u různých prodejců lišila, zjistil jsem, že lze pro všechny použít aplikaci Smart Life, stejně jako pro chytré RGB žárovky. Jako u ostatních aplikací chytrých zařízení, je nutné si i zde zaregistrovat účet a pak je již možné využívat všech jejich funkcí. Aplikace je velice intuitivní a jednoduchá na ovládání.

Zprovoznění zásuvky

Jak jsem psal už v úvodu, zařízení funguje prakticky jako přechodka mezi zásuvkou a spotřebičem. Žádná složitá instalace není nutná.

V aplikaci zvolte "+" pro přidání zařízení a následně vyberete typ zařízení. Chytrou zásuvku pouze připojte do sítě - měla by začít blikat, a dále již stačí sledovat postup na vašem telefonu. Aplikace vyžaduje, abyste s telefonem byli při zprovozňování chytré zásuvky připojeni ke stejné Wi-Fi síti, kterou k jejímu provozu bude následně využívat. Další ovládání je již možné z jakékoliv sítě kdekoliv na světě.

Chytrá domácnost - vytápění chodby

Jako mnoho dalších chytrých zařízení, nabízí chytrá zásuvka také možnost nastavení plánů nebo rutin, chcete-li. Já tyto plány používám pouze u lampy vlastní výroby, kterou mám v ložnici a o které budu psát později. Zjednodušeně je ale funkce následující. V plánu mám nastaveno, aby se mi lampa rozsvítila každý den současně s budíkem a zhasla o půl hodiny později. Nemusím se tedy o nic starat a zároveň mám "posilu" ke standardnímu budíku.

Chytrá domácnost - rutina
Chytrá domácnost - rutina
Chytrá domácnost - rutina

Google Home

A stejně jako u všech ostatních chytrých zařízení, pokud nechcete chytrou zásuvku používat jen přes mobilní aplikaci Smart Life, můžete si účet nalinkovat do vaší chytré domácnosti v aplikaci Google Home. Stačí vybrat "Add", "Set up device" a vybrat možnost "Works with Google". Následně vyhledáte službu, kterou chcete nalinkovat, zadáte přístupové údaje k danému účtu a všechna zařízení z aplikace od třetí strany se vám objeví i ve vaší domácnosti.

Chytrá zásuvka se objeví jako nezařazená a je třeba ji přiřadit do místnosti, ve které ji budete používat. To se hodí především pokud chytrou zásuvkou ovládáte třeba lampy v obývacím pokoji i v ložnici a potřebujete je rozlišit. Pokud v těchto místnostech máte i samostatné hlasové asistenty, není třeba hlasovými povely specifikovat jakou lampu chcete ovládat, ale asistent bude vždy pracovat s lampou v místnosti, ve které pokyny dostává. Samozřejmě můžete z ložnice rozsvítit lampu v obývacím pokoji, ale musíte to při povelu specifikovat. Pochopitelně ovládání je možné i manuální přes aplikaci Google Home. Ale mnoho toho zde nevykouzlíte. Zapnout nebo vypnout...

Chytrá domácnost - vytápění chodby
Chytrá domácnost - vytápění chodby
Chytrá domácnost - vytápění chodby
Posted in Chytrá domácnost and tagged , , , , , .