Google Home Mini

(Přiznávám, pozadí knihovny je naaranžované)

Nejmenší a nejjednodušší hlasový asistent se ukrývá v Google Home Mini. Zařízení obsahuje reproduktor, mikrofon a připojuje se pomocí WiFi (podporuje 2.4GHz i 5GHz). Mikrofon je možné pomocí HW vypínače vypnout, hlasitost reproduktoru je možné nastavit jak pomocí aplikace, hlasového příkazu, tak i dotykem přímo na těle reproduktoru. Kromě standardních funkcí hlasového asistenta od Google, o kterých si napíšeme dále, je možné pomocí tohoto zařízení komunikovat s více než 5000 chytrými zařízeními od více než 150 různých značek (zdroj: oficiální stránka produktu Google Home Mini). Vzhledem k tomu, že zařízení není v oficiální distribuci Google v ČR, je síťový adaptér určen pro UK zásuvku - je tedy nutné použít redukci.

Přidání zařízení do chytré domácnosti

Stejně jako u všech ostatních zařízení chytré domácnosti od Google se nastavení provádí v aplikaci Google Home. Po připojení napájení k zařízení stačí v aplikaci na úvodní obrazovce stisknout znaménko "+", vybrat možnost "Set up device", následně jste dotázáni, zda se jedná zařízení přímo od Google nebo o produkt třetí strany, vyberete první možnost, dále domácnost, pro kterou zařízení přidáváte, a následně již začne vyhledávání nových zařízení v okolí.

Google Home - přidání zařízení
Google Home - přidání zařízení
Google Home - přidání zařízení
Google Home - přidání zařízení
Google Home - přidání zařízení

Hlasový asistent

Nemůžete si vzpomenout na rychlost světla? Jaké je hlavní město Mongolska? Kolik je 42*365? Asistent vám bez problémů odpoví (tedy pokud na něj mluvíte anglicky - v době psaní stránky 24.4.2019). Je to vlastně takové hlasové Googlení... A nejen to. Díky personifikaci si přes něj můžete ukládat upomínky, zeptat se na události ve vašem Google kalendáři nebo do něj událost uložit. Často také (především při vaření) využívám funkci časovače. Po ránu se může hodit, že vám řekne předpověď počasí nebo to, jak dlouho vám potrvá cesta do práce vzhledem k aktuálnímu provozu či komplikacím na vaší obvyklé trase.

A pokud vás už nebaví si s asistentem povídat, můžete si pustit třeba nějakou hudbu. K tomu je nutné v mobilní aplikaci ke svému účtu nalinkovat mediální služby. Například Spotify a to dokonce i free účet. U toho bude jediným omezením to, že není možné vybírat konkrétní písničky. Můžete si vybrat ze stylů, playlistů nebo interpretů, ovšem stejně jako přímo v aplikaci Spotify, budou hrát písničky náhodně. U placeného učtu si samozřejmě můžete přehrát konkrétní skladby.

Google Home Mini je také možné použít jako Bluetooth (BT) reproduktur/handsfree pro váš počítač, tablet, mobilní telefon nebo jakékoliv další zařízení s BT.

Ovládání chytré domácnosti

Poslední z funkcí Google Home Mini, kterou chci zmínit je hlasové ovládání chytrých zařízení. Může se jednat o chytré spínače, relé, termostaty nebo třeba i samotné žárovky. Tato funkce se hodí v mnoha případech. Osobně nejčastěji rozsvěcím světla, když jdu do obýváku k televizi a mám náruč plnou jídla nebo když ráno odcházím do práce. Pak stačí říci "Turn off all the lights". Ano stále nesmíme zapomínat, že češtině rozumět nebude...

O konkrétních zařízeních chytré domácnosti budou následovat samostatné články. V prvním se podíváme na chytrou RGB žárovku vhodnou například do lampy k televizi...

Posted in Chytrá domácnost and tagged , , , , , .