Upgrade 3D tiskárny

Koncem roku 2016 jsem si pořídil 3D tiskárnu „no name“ z Číny. Hned po opadnutí prvotního nadšení jsem se pustil do její optimalizaci a vylepšení.

V první fázi jsem navrhl a vytiskl kryty elektroniky a žlaby pro kabeláž. Součástí první fáze byla také výměna mechanických koncových spínačů za optické.

V druhé fázi jsem vyměnil původní akrylátovou podpůrnou desku vyhřívané podložky za hliníkovou, protože původní deska se vlivem vysoké teploty deformovala. Před vyhřívanou podložku jsem zařadil napěťový booster, pomocí kterého jsem zvýšil její napájecí napětí o cca 50 %, díky čemuž je možné podložku vyhřát rychleji a na teplotu až 100 °C (původní maximum bylo 80°C a vyhřátí trvalo téměř 15 minut). Také jsem pod vyhřívanou podložku umístil korek pro lepší tepelnou izolaci.

Poslední fází byla kompletní výměna mechaniky osy X a Z. Mechanika osy X je navržena tak, aby bylo možné jednoduše vyměnit tiskovou hlavu za laser pro gravírování. Součástí nové tiskové hlavy je také indukční čidlo pro automatické vyrovnání nerovností tiskové podložky a ventilátor pro chlazení výtisku.

Od ledna 2020 má 3D tiskárna nového majitele...

Posted in 3D tisk and tagged , , , , , , , , .