LUFREE-logo široké

Elexia

LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 23. 03. 2019
Elexia
LUFREE-logo Creativity

Každý nový projekt začíná nápadem, který se dál rozvíjí.

Záporáků bývá vždycky více (aby to měl kdo schytat) a každá taková armáda potřebuje svého velitele. Elexia je velitelka armády Space soldiers operující na vesmírné základně Augusta Vernera. Při návrhu kostýmu byl kladen důraz na kontrast mezi ženskostí a drsným „vojenským“ prostředím. Bylo tedy nutné zvýraznění ženských předností, ale zároveň doplnění o drsňácké prvky. Přesně tyto požadavky splňuje zvolená podprsenka, která se tak díky tomu stala motivací pro prakticky všechny kostýmy vojenského personálu vesmírné základny.

Dalším prvkem zvýrazňující charakter postavy je elektronická náhrada oka.

LUFREE-logo Design

Před realizací nápadu je nezbytný design výsledného produktu.

Uniforma, stejně jako u Augusta Vernera a Space soldiers, vychází z klasického saka upraveného pro potřeby filmu. Límeček byl nahrazen hlubokým výstřihem olemovaným černou koženkou. Ramena byla opatřena nárameníky se zlatými ostny, které korespondují s podprsenkou. Nesmí chybět hodnost udávající nášivka na hrudi postavy (o řád nižší hodnost než má August Verner, tedy se 3 řádky). Spodní část saka byla opatřena prošívaným koženkovým lemem.

Jak již bylo uvedeno, postavu zvýrazňuje také elektronická náhrada oka. Při designu náhrady bylo třeba brát v potaz dvou aspektů – náhrada musí být nositelná i při akčních scénách, náhrada musí být funkční, tedy svítit. Z těchto dvou podmínek vznikl návrh, kdy je elektronika oka napájena bateriově a ovládána dálkově pomocí Bluetooth. Veškerá elektronika včetně baterie je umístěna přímo v těle náhrady, nejsou tedy nutné žádné další kabely například do kapsy, kde by se elektronika nacházela. Díky tomu je zajištěná maximální pohyblivost herečky. Rekvizita také obsahuje modul pro nabíjení integrované baterie, není tedy nutná složitá výměna baterií.

LUFREE-logo Technology

Pro realizaci projektu je třeba naplánovat technologie výroby nového produktu.

Zbraň

Jako zbraň pro postavu Elexie byl pro jednoduchost zvolen produkt třetí strany. Jedná se o dětskou „špuntovku“ s vhodným designem pro danou postavu a téma filmu. Pochopitelně bylo nutné naplánovat povrchovou úpravu tak, aby zbraň nepůsobila levným „plastovým“ dojmem. Pro povrchovou úpravu byl zvolen černý akrylový nástřik pro matnější vzhled a na detaily malířské akrylové barvy v několika odstínech červené.

Elektronická náhrada oka

Pro výrobu náhrady oka byl zvolen 3D tisk černého PET-G, povrchová úprava potom nástřik několika vrstev karosářského tmelu ve spreji a finální nástřik černou akrylovou barvou. Vhledem k plánovanému použití tmelu byla zvolena výška vrstvy tisku nastavena na 0,3 mm při průměru trysky 0,4 mm. Stejně jako „jádro“ androidky Kitty, byl i ze použit čirý PET-G pro tisk horního krytu barevných LED, které v tomto případě pouze svítí červenou barvou.

LUFREE-logo Construction

Finální fází projektu je jeho fyzická realizace.

Povrchová úprava zbraně

Pro dosažení matného vzhledu byl použit černý akrylový sprej. Nástřik byl realizován ve třech vrstvách. Pro finální „patinu“ byly použity malířské akrylové barvy v několika odstínech červené. Některé prvky zbraně byly také kompletně přebarveny.

Finální sestava náhrady oka

Jak již bylo uvedeno, náhrada oka byla vyrobena pomocí 3D tisku s povrchovou úpravou pomocí tmelu a černé bary. Pro maximální komfort nositele bylo nutné jednak už při návrhu zaoblit všechny hrany, které se dotýkají obličeje, po vytištění bylo nutné také odstranit případné otřepy nebo ostré hrany. Umístění na hlavu zajišťují popruhy z textilní gumy.

Kostým je součástí produkce filmu The Blaster II.

Další příspěvky k přečtení

Premiéra Blaster II – The Second Blast

Premiéra Blaster II – The Second Blast

Johnnyho holku unesli! Už podruhý!! A tentokrát do vesmíru!!! Johnny Blaster musí nasednout do rakety a pokusit se zachránit nejen svoji těhotnou lásku, ale s ní i celou planetu Zemi! Jeho starý nepřítel má totiž ten nejďábelštější plán… Středometrážní 80´s sci-fi...

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

Po několika letech návštěv Maker Faire v Brně, ale třeba i Praze, Bratislavě nebo Vídni dozrál čas, abych se na ten brněnský přihlásil jako vystavovatel. Předchozí léta jsem se toho zdráhal, protože vždy bylo mou hlavní představou prezentovat prozatím asi největší...

Aura – studentský film Izolace

Aura – studentský film Izolace

Při domlouvání spolupráce na filmu Izolace, o kterém jsem psal v předchozím příspěvku, také padl dotaz, zda bych uměl vyrobit něco, co by reprezentovalo umělou inteligenci v únikovém modulu. Konkrétně se mělo jednat o světelnou rekvizitu, která by...