LUFREE-logo široké

Pouzdro pro Trezor One

Pouzdra na Trezor One
LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 16. 07. 2021
Pouzdro pro Trezor One

Pravděpodobně málokdo se v posledních měsících úplně vyhnul „kryptohorečce“. Minimálně nějaký ten článek o kryptoměnách na vás musel někde vyskočit. V úvodu musím uvést disclaimer, že rozhodně nejsem expert na finance a není mým záměrem zde rozdávat jakékoliv investiční rady.

Začátek s kryptoměnami

Jakožto dlouholetý uživatel Revolutu, který využívám především pro výhodnější kurz pro směnu do EUR a USD, jsem na trend kryptoměn naskočil, když i Revolut začal umožňovat jejich nákup a prodej. Začalo to jednoduchým experimentem „koupím nějaké ty bit- a jiné -coiny a uvidím, co se stane“. K velké radosti jsem tu vlnu zachytil na jejím začátku, kdy šlo všechno hezky nahoru. Začal jsem se o kryptoměny zajímat více, zjišťovat jak vlastně fungují, kde všude se dají nakoupit, jak s nimi obchodovat a především jak je bezpečně uchovávat. Samozřejmě nesmíme zapomínat i na to, že zisk z kryptoměn je třeba danit. O tom si ale můžete najít spoustu článků jinde.

Bezpečné uchovávání kryptoměn

Pokud máte kryptoměny v hodnotě jednotek, maximálně pár desítek tisíc korun, používáte je především ke spekulacím na burze a nepovažujete je za dlouhodobou investici, můžete je klidně nechat ležet na účtu třeba toho Revolutu nebo nějaké burzy. Pokud ovšem berete kryptoměny jako dlouhodobou investici, je z mého pohledu lepší pořídit si nějakou hardwarovou peněženku. Pravidlo, které se dozvíte od každého zkušenějšího kryptonadšence, zní: Not Your Keys, Not Your Coins. A přesně tak to je při uchovávání kryptoměn na burzách a v různých aplikacích.

Trezor One

Výběr hardwarové peněženky pro mě nebyl nijak složitý. Nejen díky snadné dostupnosti, nízké ceně a vynikajícím recenzím jsem sáhl po Trezoru One. Velkým pozitivem pro mě byl fakt, že Trezor je výrobek české firmy. Jedná se o na pohled jednoduché zařízení, které se připojuje k PC nebo telefonu USB kabelem, má na sobě OLED displej a dvě tlačítka. Jelikož tento článek není jeho recenzí, další popis vlastností není třeba. Co je důležité je, že jsem se rozhodl nejen chránit své kryptoměny pomocí Trezoru One, ale také jsem chtěl Trezor One a jeho displej ochránit například před klíči v tašce.

Kožené pouzdro

Delší dobu jsem chtěl začít tvořit výrobky a doplňky z pravé kůže. Nejprve jsem projel internet, abych zjistil, jaké nástroje je vhodné pro tuto práci mít. Když jsem si je objednal, bylo třeba vymyslet, co jako první zkusím vyrobit. Pouzdro na Trezor One je pro odzkoušení několika technik ideální.

Kopyto

Prvně bylo třeba vymyslet, jak bude celé pouzdro vypadat. Z různých návodů na internetu se mi líbila technika tvarování kůže pomocí „kopyta“. Nevím, zda je to správný výraz, ale mně tak připadá, a proto ho budu používat. Ve stručnosti se jedná o pozitiv předmětu, na který vyrábíme pouzdro. V některých případech je možné použít předmět samotný, například zabalený do potravinové folie.

3D model kopyta

Přes toto kopyto pak napneme kůži nasáklou vodou, vytvarujeme a necháme uschnout. Kůže po vyschnutí drží požadovaný tvar předmětu. Nejjednodušší bude ukázat si to na fotografiích. V některých návodech se uvádí, že kůži stačí namočit na 5 minut, jinde zase alespoň 30 minut, jindy dokonce přes noc. Rozhodl jsem se využít vakuovou vývěvu, přičemž jsem kůži namočil, umístil do vývěvy a vyvakuoval na cca 5 minut. Díky vakuové vývěvě dojde k odsátí vzduchu z kůže a místo něj do ní dokonale pronikne voda. Kůži jsem poté vytvaroval na kopyto, zajistil na svém místě pomocí rámu a zafixoval svorkami. Na vyschnutí stačil jeden den, ale je možné to takto nechat i déle.

Šití pouzdra

Kůži jsem po vyjmutí z kopyta ořízl tak, aby bylo možné ji proděrovat a následně dva kusy sešít k sobě. Pro ražení děr jsem si vymodeloval a vytiskl šablonu, která zajistí, že díry na prošití budou na správném místě.

3D model šablony pro šití

Finální úprava

Po sešití jsem konce nití zatavil pomocí zapalovače. Nyní bylo možné oříznout pouzdro na požadovanou velikost a na hrany nanést vrstvu barvy na to určené. Pro zelenou kůži jsem použil bezbarvý nátěr.

Závěr

Trezor One, ani kožené pouzdro vás neochrání před volatilitou kryptoměn. První ovšem zvyšuje bezpečnost jejich uchování a druhé zase chrání to první před mechanickým poškozením.

A nezapomeňte, jak jsem napsal na začátku, rozhodně nejsem expert na finance a není mým záměrem zde rozdávat jakékoliv investiční rady.

Další příspěvky k přečtení

Aura – studentský film Izolace

Aura – studentský film Izolace

Při domlouvání spolupráce na filmu Izolace, o kterém jsem psal v předchozím příspěvku, také padl dotaz, zda bych uměl vyrobit něco, co by reprezentovalo umělou inteligenci v únikovém modulu. Konkrétně se mělo jednat o světelnou rekvizitu, která by...

Sci-fi tablet – studentský film Izolace

Sci-fi tablet – studentský film Izolace

Při natáčení The Blaster II z produkce Founder movies jsme měli ve štábu mimo jiné mladé filmaře a studenty tohoto řemesla, kteří nám s natáčením pomáhali. Když se na mě pak Patrik Polák, který při natáčení kameru nepustil z ruky, obrátil s...

Popelník na nahřívaný tabák

Popelník na nahřívaný tabák

Myslím, že většina lidí, která chodila na keramiku, kromě svícnu také jako jeden z prvních z výtvorů vyrobila nějaký ten popelník. S betonem je to docela podobné. Po úspěšném návrhu a realizaci svícnu pro Včelaříme! jsem začal přemýšlet nad...