LUFREE-logo široké

Minigun M134

LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 12. 03. 2019
Minigun M134

Prvním počinem v rámci projektu LUFREE byla zakázková výroba repliky zbraně typu Minigun M134. Zbraň byla vyráběna pro film Vaginator: Dawn of the Bitches z produkce Founder movies.

Zadání bylo volnější, než se může zdát. Nebyl požadavek na věrnou kopii, ale zbraň tohoto “typu”, která ovšem musí být hlavně velká a funkční (pouze rotace hlavní). Vzhledem k náročnosti úkolu bylo nutné se zapojit do všech fází projektu.

LUFREE-logo Creativity

Každý nový projekt začíná nápadem, který se dál rozvíjí.

Samotnému návrhu designu zbraně a technologie výroby předcházel průzkum vzhledu a chování zbraně ať už z fotografií dostupných na internetu, videí s ukázkou střelby nebo třeba scén z filmu Predátor, kde hraje zbraň nemalou úlohu. Vzhledem k zadání nebyl třeba podrobný návrh vzhledu, ten byl dán předlohou. Nejdůležitější byla fáze designu, protože požadavek funkčnosti rotace hlavní přinášel do projektu značné komplikace.

LUFREE-logo Design

Před realizací nápadu je nezbytný design výsledného produktu.

Jak již bylo uvedeno, bylo jasné, jak by měla zbraň vypadat a že bude obsahovat i mechanizmus pro otáčení hlavní.

Pro pohyb hlavní byl zvolen výkonný motor s regulátorem otáček. Vzhledem k velikosti zbraně bylo také nutné zvolit uspořádání s převodem pomocí ozubených kol, která byla následně realizována, jako většina částí zbraně, pomocí 3D tisku.

Druhým větším problémem byla nutnost vyřešit usazení hlavní o délce 50 cm tak, aby byla možná jejich rotace a zároveň mechanický nápor váhy hlavní byl rovnoměrně rozložen do větší části těla zbraně. Z důvodu malého rozpočtu nebyla použita velká ložiska, nýbrž sestava deseti malých ložisek o průměru 12 mm. Dvě sady po třech ložiskách drží disky umístěné na hřídeli hlavní ve středu zbraně, další dvě sady po dvou ložiskách zajišťují pozici zadního disku a tedy i celé sestavy hlavní na svém místě ve směru osy hřídele hlavní.

Po vyřešení výše uvedených problémů již bylo možné navrhnout mechanickou konstrukci a detaily zbytku zbraně. Zajímavými prvky byly také přední madlo a zadní rukojeť s regulátorem otáček.

Při návrhu bylo nutné vyřešit konstrukci jednotlivých dílů tak, aby je bylo možné tisknout metodou FDM a v ideálním případě bez podpůrného materiálu, což se také podařilo. Dalším omezením byla maximální velikost jednotlivých dílů 20x20x20 cm.

Zbraň je složena z 24 plastových dílů spojených šrouby. Kromě černého PET-G, ze kterého jsou všechny díly vytisknuty, jsou zde také 3 gumové podložky eliminující vibrace motoru vytisknuté z materiálu TPU.

LUFREE-logo Technology

Pro realizaci projektu je třeba naplánovat technologie výroby nového produktu.

Jak již bylo uvedeno, téměř všechny díly jsou vyrobeny pomocí 3D tisku. Výjimku tvoří pouze hlavně, které jsou z hliníkových trubiček. Celá sestava je montována šrouby M4 s délkou od 15 do 60 mm. Některé díly bylo nutné sešroubovat pomocí závitové tyče M4.

Pro povrchovou úpravu byl zvolen černý akrylový nástřik a na detaily malířské akrylové barvy v několika odstínech.

LUFREE-logo Construction

Finální fází projektu je jeho fyzická realizace.

Mechanické díly

Z časových důvodů nebyl kladen důraz na rozlišení tisku, proto byla výška vrstvy tisku nastavena na 0,3 mm při průměru trysky 0,4 mm. Tisk všech dílů trval celkem přibližně 65 hodin.

Povrchová úprava

Pro dosažení matného vzhledu a částečné vyrovnání stop tisku jednotlivých vrstev byl použit černý akrylový sprej. Nástřik byl realizován ve třech vrstvách. Pro finální „patinu“ byly použity malířské akrylové barvy v několika odstínech. Abychom dosáhli autentického dojmu, bylo přední madlo opatřeno návlekem z hnědé kůže, která byla následně také dobarvena akrylovými barvami.

Elektronika

Vzhledem k tomu, že regulátor otáček je hotový produkt, nebylo třeba realizovat nijak složité obvodové zapojení, pouze propojení motoru, regulátoru a baterie pomocí kabelů.

Další příspěvky k přečtení

Premiéra Blaster II – The Second Blast

Premiéra Blaster II – The Second Blast

Johnnyho holku unesli! Už podruhý!! A tentokrát do vesmíru!!! Johnny Blaster musí nasednout do rakety a pokusit se zachránit nejen svoji těhotnou lásku, ale s ní i celou planetu Zemi! Jeho starý nepřítel má totiž ten nejďábelštější plán… Středometrážní 80´s sci-fi...

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

LUFREE na Maker Faire Brno 2023

Po několika letech návštěv Maker Faire v Brně, ale třeba i Praze, Bratislavě nebo Vídni dozrál čas, abych se na ten brněnský přihlásil jako vystavovatel. Předchozí léta jsem se toho zdráhal, protože vždy bylo mou hlavní představou prezentovat prozatím asi největší...

Aura – studentský film Izolace

Aura – studentský film Izolace

Při domlouvání spolupráce na filmu Izolace, o kterém jsem psal v předchozím příspěvku, také padl dotaz, zda bych uměl vyrobit něco, co by reprezentovalo umělou inteligenci v únikovém modulu. Konkrétně se mělo jednat o světelnou rekvizitu, která by...