GRBL převodník - real PCB

GRBL převodník

Pro ovládání CNC frézy s paralelním portem je možné buď zakoupit převodník z USB (cena cca 40 USD) nebo si sestavit vlastní. Pozor na převodníky pro starší tiskárny (cena od 2 USD) - s těmi CNC nebude fungovat, protože nevytváří plnohodnotný paralelní port, který CNC k funkci potřebuje.

Zapojení GRBL převodníku

Zapojení vychází ze zapojení na stránce projektu GRBL. Primárně je určeno pro Arduino UNO, ale funguje i s Arduino Nano. Nutno podotknout, že používám verzi 1.1, která má oproti nižším verzím přehozené piny D11 a D12. Samotné zapojení je velice jednoduché, obsahuje pouze Arduino Nano, konektor pro připojení kabelu paralelního portu (female), konektory pro připojení koncových spínačů a dalších periferií a step-down modul pro případné externí napájení. To ovšem není nutné, protože napájení z USB či paralelního portu je dostatečné. Zapojení na straně konektoru paralelního portu by mělo být u všech zařízení stejné, já jsem vycházel z uživatelské příručky k mému konkrétnímu CNC, kde je uvedeno nastavení pro SW Mach3 CNC kontroller.

  • X Axis: Step Pin:2, Dir Pin: 3
  • Y Axis: Step Pin: 4, Dir Pin: 5
  • Z Axis: Step Pin: 6, Dir Pin: 7
  • A Axis: Step Pin: 8, Dir Pin: 9 (u mého CNC není použita)
  • Spindle: PWM Pin: 17, Dir Pin: 1
  • Probe Pin: 15
  • EStop Pin: 13

Zapojení ostatních pinů vychází z návodů, které jsem našel na internetu.

Krabička pro GRBL převodník

Na závěr jsem ještě navrhl a vytiskl krabičku pro uložení převodníku. Vzhledem k tomu, že prozatím na svém CNC nevyužívám koncové spínače, nejsou konektory pro jejich připojení zohledněny. Navíc v případě mého CNC by implementované koncové spínače byly připojeny přímo přes paralelní port (zapojení to umožňuje).

Posted in CNC obrábění, Elektrotechnika and tagged , , , , , , .