LUFREE-logo široké

Záložní zdroj „μUPS“

UPS se superkapacitory pro 3D tiskárnu
LUFREE-logo

Autor: Lubomír Friml

Odmala se věnuji elektrotechnice. Na střední škole jsem se začal zajímat také o výtvarné umění a na vysoké škole k tomu přibylo ještě amatérské divadlo. Aktuálně se věnuji výrobě rekvizit a kostýmů do divadla i filmů, výrobků ze dřeva, betonu a kůže. Vyrábím také výšivky a silikonové formy na míru.
Publikováno: 30. 04. 2020
Záložní zdroj „μUPS“

Součástí tiskárny LUFREE 3D printer je i ovládací panel MKS TFT24 s Wi-Fi modulem MKS TFT-WIFI V1.0. K tomuto panelu je připojen modul detekce výpadku napájecího napětí, díky kterému si je ovládací panel schopen, v případě detekce odpojení napájení tiskárny, uložit aktuální stav tisku a odjet s tiskovou hlavou od výtisku, aby se již vytištěný plast před vychlazením tiskové hlavy opět neroztavil. Po obnovení napájení je možné pokračovat v tisku na místě, kde tiskárna skončila.

Vzhledem k tomu, že ale napájecí zdroj tiskárny nemá dostatečnou kapacitu výstupních kondenzátorů k tomu, aby byl ovládací panel všechny tyto úkony schopen vykonat, rozhodl jsem se sestrojit „μUPS“, která napájení podrží nezbytně nutnou dobu.

Základem zařízení je superkapacitor 20 F/16 V. A nebyl bych to já, kdybych si k tomu nepřidal nějakou tu „inteligenci“ s Arduinem. I přes to jsem chtěl, aby zařízení bylo co nejjednodušší, proto jsem se rozhodl použít ATtiny85. Samozřejmě nesmí chybět 0,91″OLED displej, který indikuje status a několik parametrů zdroje.

Nabíjení/nabitý stav zdroje:

  • Vstupní napětí
  • Napětí superkapacitoru
  • Nabíjecí proud

Po spuštění záložního zdroje:

  • Výstupní napětí
  • Napětí superkapacitoru

Aby nedošlo k velkému proudovému nárazu při připojení napájení superkapacitoruje nabíjení realizováno přes výkonový rezistor 12 ohm/25W. Nabíjení je tedy pozvolnější a trvá několik minut. Vstupní napětí i napětí na superkapacitoru je monitorováno pomocí A/D převodníků, které jsou součástí ATtiny85. Jakmile je dosaženo dostatečného napětí na superkapacitoru, je tento stav indikován na displeji. V okamžiku, kdy dojde k výpadku napájecího napětí, začne se superkapacitor vybíjet přes Schottkyho diodu (použita pro menší přechodové napětí 0,55 V). Jakmile výstupní napětí klesne pod cca 7 V, dojde k odpojení superkapacitoru pomocí relé (místo SSR je zde použito klasické elektromagnetické) a celý zdroj se tím vypne. Díky tomu nedochází k úplnému vybití superkapacitoru a také se nestane, že napájení řídicí elektroniky tiskárny klesne pod 5 V.

Po nějaké době, kdy mi záložní stroj jen tak ležel na stole vedle tiskárny, jsem navrhl a vytiskl zapouzdření, které mi umožnilo montáž přímo na tiskárnu. Ačkoliv umístění není ideální, zdroj nikde nepřekáží a data na displeji jsou dobře čitelná.

Model pouzdra UPS záložního zdroje pro 3D tiskárnu

Další příspěvky k přečtení

Novinky ve vybavení 2023

Novinky ve vybavení 2023

Bambu Lab X1-Carbon Po delší době jsem se rozhodl rozšířit vybavení dílny o dva profesionální stroje. Prvním z nich je 3D tiskárna Bambu Lab X1-Carbon, která se vyznačuje velkou rychlostí a přesností tisku. Tiskárnu jsem si pořídil v "balíčku" Combo, tedy včetně AMS -...

Aura – studentský film Izolace

Aura – studentský film Izolace

Při domlouvání spolupráce na filmu Izolace, o kterém jsem psal v předchozím příspěvku, také padl dotaz, zda bych uměl vyrobit něco, co by reprezentovalo umělou inteligenci v únikovém modulu. Konkrétně se mělo jednat o světelnou rekvizitu, která by...

Sci-fi tablet – studentský film Izolace

Sci-fi tablet – studentský film Izolace

Při natáčení The Blaster II z produkce Founder movies jsme měli ve štábu mimo jiné mladé filmaře a studenty tohoto řemesla, kteří nám s natáčením pomáhali. Když se na mě pak Patrik Polák, který při natáčení kameru nepustil z ruky, obrátil s...