Chytrá kamera

Dalším velice užitečným zařízením chytré domácnosti je chytrá kamera Kasa Smart Spot. Nejedná se jen o zařízení pro záznam obrazu, ale dokáže díky detekci pohybu plnit funkci zabezpečovacího systému.

Kasa Smart Spot

Parametry

  • Rozlišení Full HD (1080p),
  • úhel záběru 130°,
  • IR osvětlení pro noční režim,
  • detekce pohybu (možnost přidat aktivní zóny),
  • integrovaný reproduktor a mikrofon pro obousměrnou komunikaci.

Mobilní aplikace

Prvním krokem při zprovoznění kamery je stáhnutí a nainstalování mobilní aplikace. Konkrétně se jedná o aplikaci Kasa Smart. V aplikaci je opět nutné zaregistrovat si účet, a pak je již možné využívat všech jejich funkcí. Aplikace je velice intuitivní a jednoduchá na ovládání.

Zprovoznění kamery

Po instalaci aplikace stačí v aplikaci kliknout na symbol "+" pro přidání zařízení, vybrat "Device", "Cameras", "Kasa Spot" a následně připojit kameru do napájení. Ta by měla začít blikat, tento stav potvrdíte v aplikaci, a pak již začne vyhledávání kamer v okolí. Přidání zařízení i ovládání aplikace je velice intuitivní.

Funkce kamery

Kamera nabízí možnost živého sledování. V tomto modu přenáší zvuk ze sledovaného prostředí a je možné také stisknout ikonku mikrofonu a komunikovat opačným směrem.

V nastavení kamery je možné změnit název zařízení, zapnout notifikace a nastavit aktivní zóny. To se hodí, například pokud chcete kameru použít jako zabezpečovací systém, který vás upozorní na pohyb, ale zároveň máte domácího mazlíčka, který se bude volně pohybovat po bytě. Vhodným umístěním tak můžete vybrat aktivní zónu například od jednoho metru výše a kamera vás tak nebude upozorňovat na pohyb při zemi. Já osobně aktivních zón využil k tomu, abych eliminoval "falešný poplach", kdy v létě projde po obloze mrak, čímž vznikne prudká změna osvětlení a způsobí pohyb stínu v obrazu. Toto bylo bohužel vyhodnoceno jako pohyb, což jsem eliminoval výběrem zón, kde se tato změna osvětlení neprojevila tak výrazně

Kasa Smart Spot - nastavení
Kasa Smart Spot - nastavení
Kasa Smart Spot - nastavení
Kasa Smart Spot - nastavení
Kasa Smart Spot - aktivní zóny

Aktivní zóny Hallway kamery neboli kamery ve skladiště

V nastavení kamery je možné dále zvolit kvalitu videa, jeho natočení například pro případ montáže na zeď či strop (k tomu jsou v dodávce přibaleny hmoždinky, vruty a také samolepicí šablona pro snazší vyvrtání otvorů do zdi), mód nočního vidění (zapnuto, vypnuto, automaticky) a možnost vypnutí stavových LED. V pokročilém nastavení je volba regionu a nastavení síťového kmitočtu pro eliminaci blikání způsobené osvětlením.

Dále je možné nastavit scény v součinnosti s dalšími chytrými spotřebiči (od stejného výrobce) nebo chytré akce, jako například rozsvícení v případě zaznamenání pohybu (opět musí být od stejného výrobce).

Na poslední záložce se nachází záznamy videa, na kterých byl detekován pohyb. Tyto záznamy se zdají být uchovávány pouze náhodně a kratší dobu. Pro kompletní záznamy videa až po dobu 30 dnů je třeba mít aktivovanou placenou službu.

Kasa Smart Spot - nastavení
Kasa Smart Spot - scény
Kasa Smart Spot - aktivity
Kasa Smart Spot - záznam

Google Home

Pokud nechcete kameru používat jen přes mobilní aplikaci Kasa Smart, můžete si účet nalinkovat do vaší chytré domácnosti v aplikaci Google Home. Stačí vybrat "Add", "Set up device" a vybrat možnost "Works with Google". Následně vyhledáte službu, kterou chcete nalinkovat, zadáte přístupové údaje k danému účtu a všechna zařízení z aplikace od třetí strany se vám objeví i ve vaší domácnosti.

Kasa Smart Spot - Google Home

Kamera se objeví jako nezařazená a je třeba ji přiřadit do místnosti, ve které ji budete používat. Přímo v aplikaci Google Home není možné video sledovat, ale díky tomuto propojení si můžete obraz prohlédnou na Google Home Hub nebo na televizi pomocí Chromecast.

Kasa Smart Spot