Chytrá domácnost

Chytrá domácnost – obecně

Na konci roku 2018 jsem se pustil do pokusů s chytrou domácností. Začal jsem s Google Home Mini, chytrou RGB žárovkou, chytrou zásuvkou a chytrým relé. Ano, vše chytré, schopné komunikovat s aplikací Google Home. Nyní moje chytrá domácnost obsahuje téměř dvě desítky chytrých zařízení.

Google Home Mini

Nejmenší a nejjednodušší hlasový asistent se ukrývá v Google Home Mini. Zařízení obsahuje reproduktor, mikrofon a připojuje se pomocí WiFi (podporuje 2.4GHz i 5GHz).

Chytrá RGB žárovka

Ať už investujete nějaký ten tisíc u nás nebo objednáte za pár stovek z Číny, lampa s chytrou RGB žárovku by neměla chybět v žádném moderním obývacím pokoji.

Chytrý stmívač

Další užitečný pomocník v chytré domácnosti je chytrý stmívač. Pochopitelně ho lze také ovládat pomocí Google Home Mini. Mimo to také nabízí plně manuální ovládání, proto se nemusíme bát, že při výpadku připojení k internetu zůstaneme po tmě…

Chytrý termostat

Chytrá domácnost - Sonoff termostat s čidlem

Dalším produktem chytré domácnosti, který vám nesmí chybět (pokud máte topení), je chytrý termostat. Mnou použitý produkt je ve formě spínacího modulu, je tedy potřeba připojit na svorkovnici síťové napětí a výstupem je opět 230 V AC.

Chytrá zásuvka

Chytrá domácnost - smart plug

Jedním z nejjednodušších prvků chytré domácnosti je chytrá zásuvkaNevyžaduje žádnou složitou instalaci – prostě ji zapojíte do zásuvky a připojíte k ní jakýkoliv domácí spotřebič. Limitací je samozřejmě příkon tohoto zařízení. Jak je vidět hned na první fotografii, maximální zátěž chytré zásuvky je 2000 W.

IFTTT

IFTTT

Aplikace IFTTT neboli „IF This Then That“ je jednoduchý pomocník propojující nejen jednotlivé prvky chytré domácnosti, ale i spoustu dalších služeb jako třeba kalendář, e-mail, sociální sítě, apod. Já se budu věnovat jednomu praktickému využití, které sám aplikuji v rámci chytré domácnosti.